niedziela, 18 stycznia 2015

Problemy wątrobowe

Ostre zapalenie wątroby Mieszanka O.Klimuszki

                                                                                                        
1.Ziele rdestu ptasiego 
2. Ziele krwawnika
3. Ziele dziurawca
4. Liść mięty pieprzowej
5. Liść bobrka trójlistnego
6. Liść jeżyny
7. Kora kruszyny
8. Koszyczek rumianku
9. Kłącze perzu
10. Korzeń mniszka
11. Owoc róży


Składniki zmieszać w równych ilościach, 1 kopiastą łyżkę mieszanki ziołowej zalać szklanką wrzątku, odstawić. Pić 3x dziennie po szklance 20 minut przed posiłkiem 



Sok z mniszka

20 dag mniszka (kwiatów lub korzeni), opłukać przegotowaną wodą, pokroić na miazgę i wycisnąć sok. Pić 3 x dziennie po 50 ml płynu.

Można świeży sok zalać spirytusem wg proporcji: na 5 szklanek soku - 250 ml spirytusu. Zalać i odstawić na tydzień (w ciemnym miejscu). Po tygodniu przecedzić. Pić 2 x dziennie w rozcieńczeniu: 2 łyżki nalewki na 1 szklankę wody.

Odwar z mniszka

Wykorzystuje się kwiaty lub korzenie mniszka. Łyżkę korzenia lub kwiatów mniszka zalać 2 szklankami wody o temperaturze pokojowej. Doprowadzić do wrzenia, odcedzić. Pić 2 razy dziennie po szklance płynu



Mieszanka na dolegliwości wątrobowe 

1. ziele piołunu 10 g

2. suchy owoc poziomki 30 g
3. korzeń arcydzięgla 20 g
4. korzeń mniszka lekarskiego 20 g

Zmieszać, zaparzyć łyżkę stołową na 3/4 szklanki i wypić powoli.



Cykoria Podróżnik/fot.J.Smak



W przypadkach zmniejszonej produkcji żółci, w bezsoczności soku żołądkowego, w nieżytach żołądka i jelit stosuje się też od lat praktykowany w medycynie ludowej - cykorię podróżnik, zwaną inaczej: podróżnikiem pospolitym, podróżnikiem błękitnym, podróżnikiem polnym, cykorią zwyczajną lub cykorią dziką.
W lecznictwie wykorzystuje się ziele (Herba Cichorii), zbierane od kwietnia do początku lata i korzeń (Radix Cichorii) zbierany jesienią (w październiku). Cykoria poprawia trawienie, reguluje pracę jelit a także wykazuje słabe działanie moczopędne.
Przypisuje się jej również właściwości antynowotworowe (zidentyfikowana przez Nil Sari, jako jedna z roślin opisywanych przez Awicennę). 

Napar z korzenia cykorii:
6 łyżek sproszkowanego korzenia zalać dwoma szklankami wrzątku. Po 15 minutach przecedzić. Pić pół szklanki 2-3 razy dziennie.

Leczenie marskości wątroby

200 g soku aloesu, 1 litr czerwonego wytrawnego wina, 1 kg miodu, 50 g świeżych korzeni bzu, 50 g korzeni bukwicy zwyczajnej, 50 g korzeni cykorii podróżnika gotować przez 1 godzinę na wolnym ogniu. Gorący wywar przecedzić przez płótno, wycisnąć i przechowywać w chłodnym miejscu. Zażywać 3 razy dziennie po łyżce stołowej 20 minut przed jedzeniem.

Zioła Ojca Grzegorza na Ostre zapalenie wątroby:

1.Ziele pięciornika gęsiego 100 g
2.Liść pokrzywy 100 g
3.Korzeń cykorii podróżnika 50 g
4. Ziele szanty zwyczajnej     50 g
5. Ziele centurii                      50 g
6. Ziele dziurawca                  50 g
Zioła wymieszać, sporządzić napar z łyżki ziół na szklankę wody, naparzać pod przykryciem 20-30 minut, przecedzić. Pić po pół szklanki 2x dziennie między posiłkami

Sposoby domowe:

1. W leczeniu schorzeń wątroby, woreczka żółciowego i na wrzody żołądka, pomocne jest picie wywaru z obierek ziemniaczanych. Obierki gotować w wodzie przez 15 minut, odcedzić i pić.

2. Podobnie jak obierki z ziemniaków, można przygotować wywar ze słomy owsianej. 

3. Sok z brukwi żółtej: pól szklanki soku pić 3x dziennie.

4. Oliwa z oliwek zmieszać z sokiem z cytryny w stos. 1:1. Pić przez 9 dni po 3 łyżki dziennie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz