Mieszanka na ostre zapalenie nerek (O.Klimuszki)
1. ziele nawłoci
2. ziele skrzypu
3. ziele dziurawca
4. ziele bratka
5. kwiat wiązówki błotnej
6. kłącze pięciornika
7. korzeń wilżyny
8. kłącze perzu
9. znamiona kukurydzy
10. liść brzozy
11. ziele rdestu ptasiego
Wszystkie składniki w równych ilościach (po 50g) zmieszać, przesypać do szarej papierowej torebki i stosować : 1 łyżkę stołową ziół na szklankę wrzątku, w pierwszym tygodniu pić dwa razy dziennie po pół szklanki przed posiłkiem a w następnych tygodniach 3 razy dziennie po pół szklanki.
Zapalenie pęcherza moczowego (O.Klimuszki)
1. Liść jeżyny fałdowanej
2. Liść mięty pieprzowej
3.Liść pokrzywy
4. Kwiat bzu czarnego
5. Koszyczki rumianku
6. Ziele krwawnika
7. Ziele skrzypu polnego
8. Liść podbiału
9. Kłącze perzu
Powyższe składniki zmieszać po 50 g, przesypać do szarej papierowej torebki. Stosować: 1 łyżkę na szklankę wrzątku, pić 2 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.
Popularnym lekiem moczopędnym, stosowanym w chorobach nerek i dróg moczowych, jest kwiat chabru.
Surowcem są tylko płatki zbierane w słoneczne dni, suszone powinny być krótko,w przewiewnym pomieszczeniu.Napar z kwiatów chabru
2 łyżki stołowe zalać szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem przez ok. 10 minut. Odcedzić, pić 3 x dziennie po pół szklanki naparu przed jedzeniem. Działanie: moczopędne.Napar z suszonych liści brzozy
Młode listki brzozy należy zbierać w kwietniu i na początku maja; po ususzeniu, przechowujemy w naczyniu szklanym, najlepiej z ciemnego szkła.
Żeby przygotować napar z liści brzozy, wystarczy 1 lub 2 łyżeczki suszu na szklankę wody. Po zalaniu liści wrzątkiem, trzeba je gotować przez 3 minuty. Po tym czasie napar należy zestawić z ognia i pozostawić na 10 do 15 minut pod przykryciem. Tak przygotowaną herbatę pije się kilka razy dziennie małymi łykami. Liście brzozy stosuje się przy stanach zapalnych dróg moczowych, oczyszczająco i w postaci okładów na zmęczone oczy.
Listki brzozy
Kwiat wrzosu
Wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, przeciwreumatyczne a nawet uspokajające. Garbniki zawarte w roślinie wykorzystywane są do leczenia stanów zapalnych przewodu pokarmowego, także biegunek. Wrzosy mają zastosowanie również w leczeniu kamicy.
Ziele nawłoci 30g
Kłącze perzu 30g
Koszyczek rumianku 30g
Liść mącznicy 50g
Liść brzozy 50g
Zioła zmieszać. 1 łyżkę stołową ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody , nakryć, gotować 3 min. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić ciepły odwar 3-4 razy dziennie 15 minut po jedzeniu.
Polecam również:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz