wtorek, 14 kwietnia 2020

Zioła w procesie oczyszczania organizmu

Warto co jakiś czas przeprowadzić u siebie kurację oczyszczającą z toksyn, jakie na co dzień wchłaniamy, by wzmocnić organizm przed atakiem chorób.


Niekoniecznie w tym celu trzeba pić herbatki ziołowe. Zioła możemy wykorzystać jako przyprawy w kuchni, spożywać w postaci sałatek, dodatków do zup, itp.
Pierwszym takim przykładem może być pokrzywa. Znana w postaci herbatki z liści pokrzyw, soku (Succus Urticae), nie mniej bywa również stosowana jako główny składnik zup i sałatek. Do przetworów zaleca się liście z młodych pokrzyw. Suszone, wykorzystuje się w zimie w postaci herbatki. Tymczasem w okresie wiosennym, warto zbierać pokrzywę (w rękawiczkach, by uniknąć poparzenia), w celu sporządzenia soku, do sałatek i zup.


Sałatka z dodatkiem liści pokrzyw


Składniki: czerwona papryka, pomidor, cebula, sparzone liście pokrzyw, cząber i szczypiorek. Do smaku: sól, pieprz, łyżka jogurtu naturalnego (najlepiej typu greckiego).

Liście pokrzyw (drobno pokrojone) dodaję często do rosołu, pod koniec gotowania, by nie pozbawić ich cennych związków (zw. garbnikowych, flawonoidów, kwasów organicznych i olejków eterycznych).


Fiołek trójbarwny

Stosowany w leczeniu trądziku, wykazuje działanie oczyszczające krew, moczopędne, obniża  ciśnienie, wzmacnia naczynia

krwionośne, posiada również właściwości antybakteryjne, dlatego dobrze sprawdza się w leczeniu nieżytu oskrzeli i gardła, jak i również zapaleniu pęcherza i nerek. Fiołek trójbarwny popularnie zwany polnym bratkiem, zawiera flawonoidy (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna), sole mineralne, garbniki, kwas salicylowy, witaminę C, saponiny, kwasy organiczne i olejek eteryczny.
Surowcem leczniczym jest zielę (Herba Violae tricoloris).
Zbioru ziela dokonujemy dwa razy w ciągu roku: pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, po raz drugi - w jesieni.
Napar. Łyżkę suszonego ziela zalać 2 szklankami wrzątku. Gotować 10 minut, odcedzić; pić 2-3 razy dziennie po szklance naparu. 
Bratek polny można łączyć z kwiatem bzu. Łyżka ziela bratka + łyżeczka kwiatów bzu, zalać 2 szklankami wrzątku.  Postępować jak wyżej.

Ostropest plamisty.

 Popularnie znany jako oset, wspiera pracę wątroby. Posiada silne działanie odtruwające. Zawarta w roślinie sylimaryna blokuje toksyny gromadzące się w wątrobie, zapobiega ich szkodliwemu działaniu i działa regenerująco. Ostropest hamuje wchłanianie metali ciężkich i zmniejsza negatywne działanie alkoholu i niezdrowego odżywiania. Najlepsze działanie oczyszczające mają świeżo zmielone nasiona ostropestu - 1-3 łyżeczek dziennie, zmielone i spożyte do 15 minut po zmieleniu.

Mieszanka E. Kozłowskiego na odtrucie organizmu po lekach lub kuracji antybiotykowej

1.Korzeń arcydzięgla
2.Korzeń mniszka
3,Korzeń lubczyka
4.Kłącze perzu
5.Kłącze pięciornika
6.Kłącze tataraku
7.Owoc róży
8.Owoc jarzębiny
9.Owoc głogu
10.Kwiat tawuły
11.Liście jagody czarnej
12Ziele fiołka trójbarwnego

Wszystkie składniki wymieszać w równych ilościach i pić herbatkę z jednej łyżki stołowej 3xdziennie

 
Żółtlica drobnokwiatowa


Doskonałym zielem (znanym jako chwast) wykorzystywanym w medycynie ludowej jest Żółtlica drobnokwiatowa. Stosowana zewnętrznie i do wewnątrz, leczy: choroby skórne, stany zapalne oczu, spożywana doustnie wykazuje działanie żółciopędne i żółciotwórcze. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz