sobota, 27 grudnia 2014

Obniżenie nastroju, depresja



Dopada nas najczęściej jesienią, gdy szara aura za oknem powoduje zwiększoną senność w ciągu dnia; dni stają się krótsze, noce zaś dłuższe. Zaczynamy odczuwać: zmęczenie, niechęć do jakichkolwiek zajęć, bezsenność lub nadmierną senność, brak apetytu lub nadmierny apetyt, pojawia się wewnętrzna blokada i niska samoocena, poczucie kompletnej bezsilności; mówi się wtedy o dołku psychicznym, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Na podstawie zapisków biograficznych zdawałoby się, że tego typu przypadłość zawsze dotykała ludzi wrażliwych, obdarzonych talentem twórczym, czyli: pisarzy, malarzy, muzyków i poetów, jednak obecne statystyki donoszą, że niezależnie od wykształcenia i wykonywanego zawodu, w każdej grupie wiekowej występuje coraz więcej zachorowań na depresję.
Takim najprostszym lekiem na obniżenie nastroju, dostępnym bez recepty może być wyciąg z dziurawca (w tabletkach, w postaci nalewki bądź jako zioło do zaparzania).
Dziurawiec jako surowiec zawiera; flawonoidy, olejek lotny, garbniki, naftodwuantrony (hiperycyna) oraz związki żywicowe. Stosowany w zaburzeniach wątroby i przewodu pokarmowego, stanach zapalnych dróg żółciowych, stanach skurczowych przewodu pokarmowego, kamicy żółciowej oraz w stanach wyczerpania nerwowego. Dziurawiec posiada właściwości pobudzania do odnowy tkanki nerwowej, dlatego znajduje również zastosowanie w leczeniu uszkodzeń i porażeń nerwów ( jako środek pomocniczy), jak i depresji.
UWAGA: W czasie zażywania preparatów z dziurawca należy unikać promieni słonecznych!
Oprócz dziurawca, w naturalnym leczeniu depresji bardzo pomocne są: bazylia, nasiona fasoli, lawenda, melisa, nagietek, ogórecznik, rozmaryn, róża, werbena.


     Winko antydepresyjne:


2 łyżki melisy, 2 łyżki mięty, 1 łyżka korzenia kozłka z dodatkiem 1/2 łyżeczki szafranu (może być bez). Zioła maceruje się w 1 l. białego wina przez 8 dni, od czasu do czau wstrząsając.Stosować 2 razy dziennie po 50 ml winka. Dobrze jest jednocześnie przeprowadzać masaże relaksacyjne całego ciała.


Dobroczynne działanie w stanach depresji i nerwicach ma: magnez, wit. B1, wit. B6; nie jest wskazane spożywanie produktów bogatych w wapń gdyż mogą one pogłębiać objawy depresji.

Wykaz wybranych produktów zawierających magnez :

kakao    - 100 g produktu zawiera   442, 2 mg magnezu
orzeszki buku -                                 310,0
soja (ziarno)  -                                  249,7
kasza gryczana prażona-                 217,9
fasola -                                             168,9
fasola kolorowa-                              159,7
orzechy, migdały                              131,1-152,0
czekolada deserowa pełna               131,0
płatki owsiane                                 122,3-145,0

Witamina B1 zawarta jest w grochu, fasoli, bobie, mięsie,produktach pełnoziarnistych, orzechach i cytrusach. 
Witamina B6 - w ziarnach zbóż, czerwonym mięsie, wątróbce, jajkach. 
Ważnym składnikiem diety w leczeniu depresji jest Wit. B9 czyli kwas foliowy.
Badania wykazały, że u osób leczonych na depresję występuje niedobór kwasu foliowego. 
Kwas foliowy uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych, z których zbudowane jest u człowieka DNA. 
Kwas foliowy występuje w żółtych warzywach i owocach, zielonych warzywach liściastych, kiełkach, produktach mlecznych, drożdżach piwnych, a także w watróbce cielęcej. 
Witamina B12 - jej niedobory mogą wpłynąć na rozwój depresji tzw. lekoopornej. Wchłanialność wit. B12 lepsza jest w połączeniu z witaminami B6 i B9 (czyli kwasu foliowego)  a także z wapnem i żelazem. 
Witamina B12 występuje w bananach, mleku, mięsie, jajkach, ciemnozielonych warzywach liściastych, rybach, awokado, produktach pełnoziarnistych, nasionach słonecznika, ziemniakach, soi. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz